Connect with us

Stav

Kandić: Otvara se kosovska Pandorina (pred)izborna kutija

Objavljeno

-

Nakon predugog prolongiranja Ustavnog suda Kosova da na zahtjev Pokreta samoopredjeljenje (LVV) razmatra slučaj lanjskog nelegalnog izbora aktualne Vlade Kosova, navedena ustanova je dostavila kompletno pravno tumačenje spora uz obrazloženje i preporuke, te u skladu s tim v.d. predsjednica Vjosa Osmani – Sadriu je donijela Odluku o raspisivanju prijevremenih izbora za Skupštinu Kosova.

Odlukom se ističu tri člana, i to da:
1. Prijevremeni izbori Republike Kosova će se održati dana 14. 02. 2021.
2. Upućuje se Centralna izborna komisija Republike Kosova da poduzme sve potrebne aktivnosti za organiziranje i sprovedbu izbora za Skupštinu Republike Kosova u suglasnosti sa ovom odlukom i zakonodavstvom na snazi.
3. Odluka stupa na snagu od dana potpisivanja.

Nadovezujući se na prilog “USTAVNI SUD KONAČNO OSPORIO HOTIJEVU VLADU” (u desnoj koloni ispod ovog teksta), ističem i da je Ustavni Sud tumačenja nekih pravnih fenomena tendenciozno protumačio i iskomplicirao, tako da ćemo na ovim instant-izborima imati dosta pravnih kontradiktornosti.

Ono što je Kosovarima bitno, je da Albin Kurti, lider opozicije i vođa pokreta Samoopredjeljenje, neće imati pravo kandidiranja za parlament, ali će ipak moći bit nominiran za mandatara nove Vlade Kosova. Od nelegalnog obaranja njegove vlade, naglo mu je porasla popularnost koja po periodičnom istraživanju javnog mnjenja varira od 52% pa do 60%. Na online platformama tijekom TV-emisija ona je konstantno preko 80% zbog toga što glavninu glasačkog tijela ovog političkog subjekta čini omladina koja je agilnija na socijalnim mrežama. Lista “Inicijativa” v.d. predsjednice Vjose Osmani – Sadriu je u fazi prikupljanja potpisa i potom registracije, no ako ne stigne na vrijeme onda ima obećano nekoliko rezervisanih mjesta na partnerskoj listi pokreta Samoopredjeljenje kako ne bi izgubila mogućnost izlaska na ove izbore. Haradinajeva AAK je najavila samostalni izlazak, a Mustafijeva LDK je potpisala predizborni koalicioni sporazum sa Pacollijevim AKR-om. Limaj će sa svojom Nisma reintegrirat se u matičnu PDK koju sada vodi v.d. predsjednika stranke Enver Hoxhaj, i to zaokružuje izbornu črtveropartitnu konstelaciju većinskih političkih subjekata.

Na bošnjačkoj političkoj sceni na Kosovu je aktuelno šest političkih subjekata, tri su opći favoriti: NDS – Emilije Redžepi, Vakatova baza DSB – Rasima Demirija kojoj će vjerojatno ostat vjerna DSV s novim liderom Adnanom Redžeplarom, te SDU bivše vakatovke Dude Balja. Tri garantirana mjesta u kosovskom parlamentu će oni vjerovatno podijeliti po matematičkom modelu 1+1+1, dok SDA Kosova (čija popularnost konstantno opada a afere rastu) ima preslabe šanse, a i široj bošnjačkoj javnosti na Kosovu još uvijek slabo poznata “NAŠA inicijativa” teško da će uspjeti da brojem glasova nekom od pomenutih iskusnih subjekata preotme “mjesto” u parlamentu. Trenutno samouvjerenje NDS-a, DSB-a i SDU-a je toliko da više pričaju o oktobarskim općinskim izborima gdje sugeriraju zajednički nastup u Peći nego o ovim aktuelnim centralnim izborima.

Svi procesi, počev od pripremnih, predizbornih, pa i sprovedbe samih izbora, trebaju proteći u vrlo skučenom vremenskom intervalu, i sasvim izvjesno će takmaci umjesto svojih kreativnih predizbornih programa vješto i uigrano razlagat “čarolije” iz Pandorine kutije. Zbog potencijalnih izbornih nepravilnosti koje su manje-više tradicionalne, za očekivati je da konačni rezultati kasne pa iako predstojeći zakonodavni saziv među prvim obavezama treba izabrati Predsjednika države, jer funkcija “vršioca dužnosti” po ustavnom određenju ne može trajati duže od šest mjeseci.

Dakako, opće je mnjenje da će veoma rasprostranjeni antikurtijevski antagonizam Kosovo o jadu zabavit, a i kod nas Bošnjaka nije ništa bolje jer notorni gubitnici svoj gnjev i odmazdu iskaljuju udarajući bošnjaštvo po regionalnim “šavovima” – nek nam se Svemogući svima smiluje!

(Bosnjaci.net)