Connect with us

Stav

Skandalozna predstava u školi “Meto Bajraktari”, historijska devijacija i institucionalni neuspjeh

Objavljeno

-

Incident u školi “Meto Bajraktari”, gdje je u okviru aktivnosti obilježavanja 28. novembra izvedena predstava s motivima tursko-albanskog rata, predstavlja ozbiljno kršenje odgojnih načela i javne etike.

Korištenje zastave moderne Turske, umjesto zastave Osmanskog Carstva, pogreška je koja sadrži poruku razdora i mogla bi izazvati međuetničke i međudržavne napetosti.

Takav čin ne služi obrazovnoj i kulturnoj svrsi, naprotiv, riskira potkopavanje odnosa izgrađenih s Turskom, važnim prijateljem i partnerom Kosova.

Korištenje zastave moderne Turske u predstavi koja se bavi tursko-albanskim ratom predstavlja ozbiljno odstupanje od historijskih činjenica i neodgovoran čin koji potiče međuetničke i međudržavne podjele. Ova akcija ima potencijal ozbiljno narušiti odnose Kosova s ​​Turskom, prijateljskom državom i strateškim partnerom u ključnim područjima kao što su privreda, diplomatija i sigurnost.

Ovaj incident se ne može opravdati ni umjetnošću ni kulturom, jer je poruka koja se prenosi razdorna i puna mržnje, posebno među djecom koja su u fazi formiranja. Uključivanje učenika u scene simboličnog nasilja, u uniformama koje predstavljaju današnje Albance i Turke, ozbiljan je propust odgojno-obrazovnih institucija u usmjeravanju i nadzoru aktivnosti koje bi trebale imati za cilj odgoj mladih generacija u duhu mira, sloge i saradnje.

Ovaj postupak, osim što šteti obrazovnoj etici, predstavlja i dubok institucionalni propust. Direktor Direktorijata za obrazovanje u Opšini Priština pokazao je veliku neodgovornost u sprječavanju i nadzoru takvih aktivnosti i treba ga smjesta smijeniti. Također, resorni ministar treba podnijeti ostavku ili biti razriješen jer nije garantovao obrazovne standarde koji sprječavaju takve skandalozne radnje. Obje ove brojke pokazale su izražen nedostatak profesionalizma i institucionalne odgovornosti.

Ovaj slučaj trebao bi poslužiti kao alarm za obrazovni sustav Kosova, pokazujući potrebu za dubokom reformom i povećanjem kontrolnih mehanizama. Aktivnosti vezane uz historijskee i nacionalne teme treba razvijati s najvećom pažnjom, poštujući historijske činjenice i načela međukulturalne harmonije.

Inače, takve akcije ne samo da štete imidžu Kosova, već negativno utječu na nastojanja da se izgradi tolerantno društvo međusobne saradnje.

Hisen Berisha, poslanik u Skupštini Kosova

(Info-ks.net)