Connect with us

Fudbal

SP “Katar 2022”: Argentina nakon penala porazila Francusku i osvojila treći naslov prvaka svijeta

Objavljeno

-

Fudbalska reprezentacija Argentine u velikom finalu Svjetskog prvenstva savladala je Francusku nakon penala i tako osvojila treću titulu prvaka svijeta. Rezultat je nakon 120 minuta bio 3:3, a onda nakon penala 4:2.

Argentina i Francuska sastale su se u borbi za treću titulu svjetskog prvaka, pošto su selekcije bile poravnate.
S jedne strane, Francuska je imala priliku nakon 60 godina postati ekipa koja je odbranila titulu šampiona svijeta, dok je s druge strane Lionel Messi bio u borbi za jedini veliki trofej koji mu preostaje u bogatoj karijeri.

Kada je tok utakmice u pitanju, Argentina je od samog starta znala šta želi i svim silama krenula je prema golu Francuza. Takva igra se isplatila.

Prvi je zaprijetio Alexis Mac Allister udarcem u petoj minuti, kojeg Hugo Lloris brani, a onda je probao Rodrygo de Paul u osmoj minuti, no izblokirao ga je Raphael Varane.

U 22. minuti vidjeli smo vrlo važan detalj za cijeli tok utakmice. Ousmane Dembele je oborio Angela Di Mariju, a sudija Szymon Marciniak uz brojne osude iz francuskog tima dosuđuje penal za Argentinu.

Francuzi se nisu još oporavili od šoka, a primili su novi gol. Nevjerovatnu kontru izveli su Argentinci u 36. minuti, Julian Alvarez odigrava na drugu stativu za Di Mariju, kojem nije bilo teško da matira Llorisa.

Do odlaska na odmor rezultat se nije mijenjao, a Francuska nije imala snagu da ozbiljnije zaprijeti Emilianu Martinezu koji je u prvom poluvremenu na golu Argentine bio posmatrač.

Gaučosi su u nastavku povukli “ručnu” i prepustili loptu Francuzima, a onda i više nego opasno prijetili iz kontri.

U 49. minuti nakon jedne brze akcije volej hvata De Paul, ali je Lloris ponovo sačuvao Francuze.

Francuzi su nastavili bezidejno prijetiti kroz pas-igru, a Argentinci stvarati opasne šanse. U 59. minuti Alvarez s lijeve strane iskosa šutira, ali Lloris ponovo brani.

Minut kasnije nova prilika za Argentince. Messi je mogao do drugog gola, ali je odlično reagovao Adrien Rabiot i ušao je “u šut” te spasio gol Francuza.

O tome ko je bio bolji u većem dijelu današnje utakmice, najbolje svjedoči podatak da smo prvu ozbiljniju priliku Francuza vidjeli u 71. minuti. Kylian Mbappe se oslobodio čuvara i šutirao visoko preko gola. To je bila uvertira u nešto nevjerovatno.

U 78. minuti šok za Argentince. Potpuno ni iz čega, oboren je Marcos Thuram, a sudija Marciniak dosuđuje penal za Francusku. Kylian Mbappe je bio siguran za smanjenje rezultata i dramu u završnici.

Samo dvije minute kasnije Mbappe dobija loptu na lijevu stranu i hvata volej za poravnanje i potpuni šok za više od 50.000 Argentinaca na stadionu.

Kako se meč bližio kraju, tako se i odbrane nisu igrale, a ekipe su bile bez spuštenih “gardova”. To je donijelo nekoliko šansi na obje strane u samoj završnici, poput Rabiotovog šuta u 94. minuti kojeg brani Martinez te pokušaja Messija iz pretposljednje minute kada je fantastično odbranio Lloris.

Golova više nije bilo u regularnih 90 minuta, tako da se pristupilo produžecima. Tu se očekivalo da Argentinci padnu jer se činilo da više nemaju snage te da je Francuska nadomak preokreta.

No, Gaučosi su bili bolji u produžetku. U 108. minuti “zemljotres” na stadionu Lusail. Lopta se nakon šuta Lautara Martineza odbila do Messija, a nevjerovatni Leo postiže novi gol za vodstvo Argentine rezultatom 3:2.

Mislite da je to bio kraj drame? U 117. minuti zbog igranja rukom dosuđen je novi penal za Francuze, a Mbappe postiže gol za hat-trick u finalu Svjetskog prvenstva.

To je značilo da ćemo gledati penale. Tu se bolje snalazi reprezentacija Argentine koja je imala prednost od početka penal-serije. Promašili su Kingsley Coman i Aurelien Tchouameni za Francuze i tako omogućili Argentini titulu prvaka svijeta.

Tako je Argentina osvojila treću titulu prvaka svijeta nakon 1978. i 1986. godine. Također, Messi će reprezentativnu karijeru završiti s popularnom “boginjom”, jedinim prestižnim trofejem koji mu je nedostajao u nevjerovatnoj karijeri.

Rezultat i strijelci:

Argentina – Francuska 3:3 (Messi 23’,108’, Di Maria 36’ / Mbappe 78’, 81’, 117’)