Connect with us

Kosovo

Oebs u finansijskim problemima, misija na Kosovu u opasnosti

Objavljeno

-

Nedostatak konsenzusa među državama članica za usvajanje budžeta ugrozio je programe koje Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (Oebs) sprovodi u raznim zemljama sveta, uključujući i Kosovo, piše Koha.

To su potvrdili predstavnici SAD prošle nedjelje u Beču, kada se raspravljalo o izveštaju o Kosovu.

“Nažalost, Misija Oebsa na Kosovu, kao i sve druge terenske misije, Sekretarijat i nezavisne institucije, suočavaju se sa značajnim operativnim poteškoćama zbog ozbiljnih finansijskih ograničenja”, rekla je američka ambasadorka pri Oebsu Ketrin Bruker.

Ona je navela nesposobnost zemalja članica da odobre budžet za Oebs.

“Nemogućnost država članica da postignu konsenzus o jedinstvenom budžetu izvršila je neopravdani pritisak na sposobnost svih terenskih misija da efikasno izvršavaju svoje mandate, podrivajući sve, od osoblja i resursa do implementacije programa. Pozivamo sve države učesnice da što pre usvoje jedinstveni budžet. I ovdje samo želim da istaknem da imamo zlatnu priliku u naredna dva mjeseca da usvojimo jedinstvene budžete za 2024. i 2025. godinu i da na taj način postavimo Oebs na zdrave osnove”, dodala je ona.

Ova zabrinutost je takođe pomenuta za misije Oebsa u drugim zemljama, kao što su Albanija i Tadžikistan.

Oebs na Kosovu je među najvećim međunarodnim misijama i njegov glavni mandat se fokusira na demokratizaciju, izgradnju institucija i ljudska prava.

U oblasti zaštite i promocije ljudskih prava, posvećenost Oebsaa se sastoji u dobrom upravljanju, rodnoj ravnopravnosti i učešću građana, obuci pravosudnog osoblja, Kosovske policije, državnih službenika, kao i podržavanju izbora.

Iz kancelarije Oebsa u Prištini nisu dali više informacija o ograničenjima koja mogu uticati na programe koje organizacija sprovodi.

Istraživanje časopisa “Politics and Societi and International Societi”, sa sedištem u kancelariji Fridrih Ebert Stiftung (FES) u Briselu, piše da je od 24. februara 2022. pojačan pritisak na Oebs jer se glavne političke odluke moraju doneti uz saglasnost svih 57 vlada.

Međutim, pošto je Rusija blokirala konsenzus, sposobnost organizacije da deluje je bila ozbiljno ograničena.

“Kritično stanje budžeta je stalni izvor zabrinutosti. Inflacija crpi resurse, a godišnji budžet nije odobren od 2021. godine. Umjesto toga, ostaju samo hitni mjesečni budžeti – što nije uobičajena sigurnost planiranja za međunarodnu organizaciju”, piše magazin.

Trenutno je Oebs jedina regionalna organizacija u kojoj se na jednom mestu sastaju predstavnici SAD i dvije zaraćene države – Rusije i Ukrajine.

Na istoj sjednici predstavnici država članica složili sa ocenom izveštaja Oebsa o uznemirujućem nedostatku napretka ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije.

Predstavnik Ujedinjenog Kraljevstva Nil Holand zatražio je pravdu i odgovornost za sve akte nasilja na sjeveru Kosova, koji su kulminirali incidentima u Banjskoj i Zvečanu prošle godine.

Što se tiče dijaloga, on je zatražio od stranaka da se strane angažuju na konstruktivan način, ističući da je obaveza Kosova formiranje zajednice opština sa srpskom većinom.

Američka ambasadorka pri Oebsu Ketrin Bruker rekla je da je normalizacija odnosa između Kosova i Srbije, kroz dijalog koji omogućava EU, kako su se dogovorile obe strane, od suštinskog značaja za regionalnu stabilnost i prosperitet.