Kosovo
Kosovo na posljednjem mjestu u Evropi po prosječnim mjesečnim primanjima
Kosovo se i dalje suočava sa značajnim disparitetom u platama u poređenju sa zapadnom Evropom, na poslednjem je mestu po prosečnim mesečnim prihodima, piše Zeri.
Izvještaj pod nazivom „Održavanje stope rasta“ svrstava Kosovo na poslednje mesto po prosečnim godišnjim zaradama. Plate zapadnih zemalja procenjene na tri puta veće, čak i nakon prilagođavanja pokazatelja kupovne moći i troškova života.
Prema izvještaju Svjetske banke pod nazivom „Održavanje tempa rasta“, ekonomski motivi bili su glavni pokretač građana da napuste Kosovo u potrazi za boljim prilikama.
„Posljednjih godina ekonomski motivi su glavni pokretač emigracije. Većina migranata se seli u potrazi za boljim mogućnostima zaposlenja i većim platama. Stopa zaposlenosti u zemljama Zapadnog Balkana je znatno niža u poređenju sa drugim zemljama. Odnosno, 60,3 odsto u 2023. godini, u poređenju sa 70,4 odsto u EU“, navodi se u izveštaju, prenosi Zeri.
Inflacija bez presedana posljednjih decenija, koja je dostigla vrhunac od 14,2 odsto u ljeto 2022. godine, zadala je veliki udarac kupovnoj moći Kosova. Međunarodni izvještaji ističu da su vladine mere nedovoljne da zaštite oštećene slojeve.
Izvještaj Svetske banke: Značajan deo emigranata se vraća u svoje zemlje
Ova ogromna razlika u platama gura građane da migriraju radi boljih ekonomskih prilika. U zapadnoj Evropi, bolje plaćeni poslovi u zemljama kao što su Njemačka, Švicarska i Austrija ostaju glavna destinacija za građane sa Kosova koji traže bolji kvalitet života.
Izvještaj konstatuje veliku rodnu neravnotežu u migracijama sa Kosova. Dominacija muškaraca u migraciji pripisuje se upravo ekonomskom faktoru, jer je – ocjenjuje se u izvještaju – vijeća vjerovatnoća da će tražiti sezonski ili privremeni posao u inostranstvu.
Izazov migranata ostaje posao ispod njihovih kvalifikacija. Ova neusklađenost u veštinama i ulogama naglašava izazove sa kojima se suočavaju posebno građani Kosova i Albanije da se integrišu u tržišta rada zemalja domaćina, bez obzira na njihov visok nivo obrazovanja.
„Među imigrantima sa visokim obrazovanjem, 46 odsto muškaraca i 41 odsto žena je prekvalifikovano za svoje poslove, što je posebno rasprostranjen izazov za one koji potiču sa Kosova i iz Albanije“, navodi se u izvještaju.
Dok mnogi sa Kosova odlaze radi boljih ekonomskih izgleda, migracija nije uvijek trajna odluka. Izvještaj Svjetske banke pokazuje da se značajan dio emigranata sa Zapadnog Balkana vraća u svoje zemlje.
Međutim, u Bosni i Hercegovini i na Kosovu broj povratnika se smatra malim u poređenju sa veličinom dijaspore.
(Zeri, Kossev)