Connect with us

Kosovo

Nove tarife struje u februaru

Objavljeno

-

Povećanje cijena električne energije i vraćanje blok tarifa samo su neki od zahtjeva koje Regulatorni ured za energiju Kosova (RUE) razmatra za novu strukturu tarifa.

Detaljne podatke o ovoj strukturi, RUE je najavio da će objaviti početkom februara.

„Nadamo se da će konačni izvještaji biti objavljeni čim stručnjaci RUE analiziraju sve podatke. Sve strane će biti obaveštene kada će izveštaji biti objavljeni“, navodi se u odgovoru RUE upućenom Radiju Slobodna Evropa.

U decembru je ova institucija – na zahtjev Operatora distributivnog sistema (KEDS) i Kosovske kompanije za snabdevanje električnom energijom (KESCO) počela da sprovodi vanrednu reviziju tarifa električne energije.

Namjera ovog pregleda je da se osvrne na rastuće cijene uvoza električne energije kao rezultat globalne energetske krize.

RUE najavljuje da će se tarife koje će biti utvrđene u ovom pregledu primenjivati ​​godinu dana.

To znači da se eliminiše redovna revizija tarifa, koja se obično obavlja u aprilu svake godine.

RUE ne daje nikakve informacije o tome koliko struja može poskupjeti. Ali Kosovska kompanija za distribuciju električne energije (KEDS) je već zatražila povećanje od 7 odsto.

Kosovski potrošači trenutno plaćaju 6,75 centi po kilovat satu.

Vraćanje blok tarifa, mogućnosti za uštedu električne energije

Institut za razvojnu politiku Kosova (INDEP) zatražio je od RUE vraćanje blok tarifa, a ne povećanje cijene struje.

Blok tarife su bile dio tarifne strukture električne energije na Kosovu od 2006. do 2017. godine.

Prema njihovim riječima, kada domaćinstvo troši više od 600 kilovata struje mjesečno, cijena za to je veća u odnosu na domaćinstva koja su trošila manje od 600 i 300 kilovata mjesečno.

RUE ih je uklonio prije otprilike pet godina.

„Potrošači smatraju da su blok tarife komplikovane za razumevanje“, rekao je tada RUE.

Prema INDEP-u, ponovno uspostavljanje blok tarifa dobra je prilika za uštedu električne energije.

„Smatramo da bi struktura tarifa, zasnovana na potrošnji energije, učinila da nemamo cijene energije za neke kategorije koje ne troše mnogo“, kaže Dardan Abazi, stručnjak za energetsku politiku u INDEP-u.

“Dakle, za ove kategorije ne bi trebalo biti poskupljenja. Ali mora se postaviti nova cijena u kategorijama domaćinstava koja troše više energije, preko 600 kilovata, odnosno preko 1.000 kilovata”, kaže Abazi za Radio Slobodna Evropa.

Prema analizi INDEP-a u vrijeme primjene blok tarifa, građani su štedjeli struju.

Abazi kaže da u to vrijeme preko 81 posto potrošača nije trošilo više od 600 kilovata mjesečno.

Prema INDEP-u, tarifna struktura, koja je promijenjena 2017. godine, podstakla je potrošače da troše više električne energije, počevši da je koriste za grijanje.

Vraćanje blok tarifa zahtjeva i KEDS, navodeći da bi ova tarifna struktura olakšala sistem, jer bi se potrošači manje grejali na struju.

KEDS je na listi najvećih potrošača električne energije u 2021. godini identifikovao centralno grijanje sa strujom i bojlerom.

Domaćinstva na Kosovu mogu kontrolisati potrošnju električne energije na veb stranici KESKO-a, nakon registracije sa šifrom potrošača koja se pojavljuje na računu.

Krajem prošle godine potrošači na Kosovu su se suočili sa ozbiljnim smanjenjem električne energije, ali se ova situacija, prema KEDS-u, stabilizovala.

Portparol KEDS-a Viktor Buzhala kaže za Radio Slobodna Evropa da je sa zahlađenjem vremena porasla potražnja za strujom.

Kako bi zadovoljili nivo potrošnje, koji je 11. januara iznosio 1232 megavata na sat, Buzhala kaže da uvoze struju preko 500 megavata i to po visokim cijenama.

“Uvozne cijene padaju od 24. decembra 2021. godine, ali su u posljednja dva dana počele rasti. Zavisi od ugovora koji se realizuje, ali, u ovom trenutku, cijena struje po megavatu ide i do 270 evra“, kaže Bužala.

Uvoz električne energije je neizbježan, pošto elektrane na Kosovu trenutno ne proizvode više od 500 megavata električne energije na sat.

Jedan od razloga nedovoljne proizvodnje je starost elektrana decenijama.

(Radio Slobodna Evropa)

Advertisement
Komentariši

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply