Connect with us

Kosovo

Evropski parlament traži od EU ukidanje mjera protiv Kosova

Objavljeno

-

U nacrt izvještaja Evropskog parlamenta o Kosovu zahtjeva se ukidanje mjera koje je Evropska unija uvela u junu 2023. godine.

„Pozivamo na hitno ukidanje mjera EU protiv Kosova, koje više nisu opravdane i u suprotnosti su sa dokazanom posvećenošću Kosova evropskim vrijednostima i usklađivanju sa politikama EU“, navodi se u nacrtu.

U izvještaju se ocjenjuje posvećenost Kosova evropskim integracijama i ističe da je budućnost Kosova u EU. Takođe se naglašava da je izlazak Kosova iz „sive zone“ u interesu i Kosova i Evropske unije.

Nacrt izvještaj podržava zahtjev Kosova za članstvo u EU i poziva države članice koje još nisu priznale Kosovo da to učine bez daljih odlaganja. Takođe se podržava zahtjev Kosova za članstvo u Savetu Evrope i plan za priključenje NATO-ovom programu Partnerstvo za mir.

U izvještaju se izražava podrška dijalogu o normalizaciji odnosa sa Srbijom i pozdravlja imenovanje Petera Sorensena za specijalnog izaslanika za dijalog.

Kada je riječ o vladavini prava, ističe se značajan napredak u oblasti pravosuđa, bezbjednosti, osnovnih sloboda, borbe protiv organizovanog kriminala i funkcionisanja tržišne ekonomije. Međutim, izražava se zabrinutost zbog, kako se navodi, nezadovoljavajućeg stanja u borbi protiv korupcije.

Takođe se izražava ozbiljna zabrinutost zbog sistemskih slabosti pravosudnog sistema na Kosovu, posebno u pogledu nezavisnosti i poštovanja podele vlasti. U tom kontekstu, poseban problem predstavljaju kritike koje zvaničnici kosovske vlade upućuju na račun sudskih odluka u pojedinačnim slučajevima.

Izvještaj se bavi i pitanjem bezbjednosti, osuđujući napade u Banjskoj i na Ibar-Lepenac, uz zahtjev da svi počinioci ovih nasilnih djela budu izvedeni pred lice pravde. Posebno se izražava žaljenje zbog toga što Srbija nije procesuirala počinioce napada u Banjskoj, uključujući Milana Radoičića.

Autor nacrta izvještaja je Riho Teras, izvjestilac za Kosovo u Evropskom parlamentu.

Ovaj dokument biće predstavljen Odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta u četvrtak, 20. februara. Nakon usvajanja amandmana, dokument mora biti odobren u ovom odboru, dok će početkom leta biti iznet na plenarno glasanje, kada će dobiti status rezolucije Evropskog parlamenta.

(RTK)