Connect with us

Kosovo

Osmani: Ako se blokada u Skupštini ne riješi ni tokom vikenda, obratiću se Ustavnom sudu

Objavljeno

-

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da će se početkom naredne nedelje obratiti Ustavnom sudu ako se ni ovog vikenda ne reši blokada u procesu konstituisanja Skupštine.

„Uvjerena sam da, kao i za svaki drugi rok, i za ovaj rok, ukoliko se ne poštuje, moraju da postoje pravne posljedice… Mi pripremamo predmet za Ustavni sud i ukoliko ni tokom ovog vikenda ne bude formiranih institucija, onda ćemo početkom nedjelje podneti zahtjev Ustavnom sudu“, izjavila je Osmani na konferenciji održanoj u četvrtak popodne.

Rekla je da se sastala sa liderima političkih partija, ali je naglasila da njena uloga nije da pregovara o koalicijama za formiranje institucija.

Poslanici su u četvrtak po 48. put nisu uspjeli da konstituišu Skupštinu Kosova.

Konstitutivna sjednica počela je 15. aprila, a u dosadašnjih 48 pokušaja usvojene su samo dve tačke dnevnog reda. Treća tačka, izbor predsjednika Skupštine, dovela je do blokade ove institucije.

U četvrtak, nakon prekida sjednice, opozicioni poslanici su još neko vrijeme ostali u sali i odatle zatražili da članovi vladinog kabineta koji su izabrani za poslanike oslobode pozicije u izvršnoj vlasti.

Krajem maja sam dobila informaciju da Srbija planira eskalaciju
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da je krajem maja dobila informacije od bezbjednosnih institucija o mogućoj planiranoj eskalaciji od strane Srbije. Ona je uvjerila građane da nema mjesta za paniku.

Osmani je iznela nove detalje u vezi sa izjavama koje je dala tokom posjete Sjedinjenim Američkim Državama, da je američki predsjednik Donald Tramp nedavno sprečio bezbjednosnu eskalaciju u vezi sa Kosovom od strane Srbije.

„Krajem maja smo dobili informacije o aktivnostima Srbije u blizini granice sa Kosovom. To su pouzdane informacije iz naših bezbjednosnih institucija“, izjavila je Osmani, naglašavajući da su preduzete sve mjere za mobilizaciju i zaštitu Kosova.

Izjave koje je dala u SAD, Osmani kaže da su bile zasnovane isključivo na njenom ličnom tumačenju Trampovih reči i da ih nije pogrešno interpretirala. Tramp je, prema njenim riječima, posljednjih nedjelja više puta izjavio da je sprečio konflikt između Kosova i Srbije.

Dalje je predsjednica izjavila da su tvrdnje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da nisu zainteresovani za eskalaciju dio njihove kontinuirane propagande.

„Izjave Srbije da ne žele eskalaciju su dio njihove uobičajene propagande. Iste riječi su izgovorili i prije agresije u Banjskoj 2023. godine i prije napada na Ibar-Lepenc“, rekla je Osmani.

Predsjednica Kosova je uvjerila građane da nema razloga za brigu ili paniku.

„Naše institucije su na visini zadatka i sve je pod kontrolom. Pretnje iz Srbije su stalne, ali nećemo dozvoliti da se realizuje nijedan destabilizujući plan“, dodala je ona.

Takođe je dodala da su informacije o destabilizujućim tendencijama Srbije podjeljene s javnošću kad god je to bilo moguće, ali da, zbog povjerljive prirode nekih od njih, traži razumjevanje od građana.

Američki izaslanik Ričard Grenel optužio je Osmanijevu da je manipulisala Trampovim riječima o sprečavanju eskalacije sukoba između Kosova i Srbije, navodeći da Tramp nije govorio o „skorijim“ događajima.