Connect with us

Kosovo

Bez napretka na sastanku Osmani i lidera stranaka o deblokadi konstituisanja Skupštine Kosova

Objavljeno

-

Na sastanku lidera parlamentarnih stranaka sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani 15. maja nije postignut nikakav napredak u vezi sa formiranjem novih institucija usljed političkog zastoja konstituisanja novog saziva Skupštine nakon februarskih parlamentarnih izbora.

Lider Demokratskog saveza Kosova, Ljumir Abdidžiku (Lumir Abdixhiku), rekao je da su političke stranke uglavnom ostale pri svojim stavovima, “što znači da nema eventualnog rješenja za politički zastoj i nema inicijative koja će deblokirati ovu trenutnu situaciju”.

Memlji Krasnići (Memli Krasniqi) iz Demokratske partije Kosova rekao je da “nije izašao bijeli dim, tako da nema ništa novo”.

“Nisam optimista da će Kurti promjeniti predlog. On nema glasove ni za komisiju, ni za predsjednika (Skupštine), ni za premijera. Time što nema glasove, drži cijelu državu kao taoca”, rekao je Krasnići nakon sastanka sa Osmani.

Krasnići i Abdidžiku su ocjenili da bi predsednica trebala da razmotri opciju da pošalje Ustavnom sudu ovo pitanje na razmatranje.

Abdidžiku je rekao da je iznenađen činjenicom da je lider Samoopredeljenja Aljbin (Albin) Kurti rekao da “nema hitne potrebe” za formiranjem institucija.

Lider Alijanse za budućnost Kosova, Ramuš (Ramush) Haradinaj, rekao je da je kao način da se napravi napredak predložio da se za predsednika Skupštine izabere osoba koja ujedinjuje sve stranke, kako bi se prešlo na narednu fazu formiranja institucija.

Lider Samoopredeljenja Aljbin Kurti nije se obraćao medijima nakon sastanka.

Vjosa Osmani se najpre sastala sa albanskim strankama, nakon čega će usljediti i sastanak sa strankama koje predstavljaju manjinske zajednice.

Ovaj sastanak kosovske predsjednice sa parlamentarnim strankama dolazi u isti dan kada poslanici ni iz 16. pokušaja nisu uspeli da završe konstitutivnu sjednicu, koja je počela 15. aprila.

Blokada je nastala je u procesu izbora predsjednika Skupštine Kosova jer pobednička partija Samoopredeljenje ne odustaje od svog kandidata, Aljbuljene Hadžiju, koju ne prihvataju najveće albanske parlamentarne stranke – Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova, te koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratska inicijativa.

logotip stranicelogotip stranice
UŽIVO
Pretraživač
pretražite tekst…

Vesti
Bez napretka na sastanku Osmani i lidera stranaka o deblokadi konstituisanja Skupštine Kosova
prije 2 sata
Ažurirano prije 57 minuta
Predsednica Kosova Vjosa Osmani sa liderima političkih stranaka, Priština, 15. maja 2025.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani sa liderima političkih stranaka, Priština, 15. maja 2025.

Na sastanku lidera parlamentarnih stranaka sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani 15. maja nije postignut nikakav napredak u vezi sa formiranjem novih institucija usled političkog zastoja konstituisanja novog saziva Skupštine nakon februarskih parlamentarnih izbora.

Lider Demokratskog saveza Kosova, Ljumir Abdidžiku (Lumir Abdixhiku), rekao je da su političke stranke uglavnom ostale pri svojim stavovima, “što znači da nema eventualnog rešenja za politički zastoj i nema inicijative koja će deblokirati ovu trenutnu situaciju”.

Memlji Krasnići (Memli Krasniqi) iz Demokratske partije Kosova rekao je da “nije izašao beli dim, tako da nema ništa novo”.

“Nisam optimista da će Kurti promeniti predlog. On nema glasove ni za komisiju, ni za predsednika (Skupštine), ni za premijera. Time što nema glasove, drži celu državu kao taoca”, rekao je Krasnići nakon sastanka sa Osmani.

Krasnići i Abdidžiku su ocenili da bi predsednica trebala da razmotri opciju da pošalje Ustavnom sudu ovo pitanje na razmatranje.

Abdidžiku je rekao da je iznenađen činjenicom da je lider Samoopredeljenja Aljbin (Albin) Kurti rekao da “nema hitne potrebe” za formiranjem institucija.

Lider Alijanse za budućnost Kosova, Ramuš (Ramush) Haradinaj, rekao je da je kao način da se napravi napredak predložio da se za predsednika Skupštine izabere osoba koja ujedinjuje sve stranke, kako bi se prešlo na narednu fazu formiranja institucija.

Lider Samoopredeljenja Aljbin Kurti nije se obraćao medijima nakon sastanka.

Vjosa Osmani se najpre sastala sa albanskim strankama, nakon čega će uslediti i sastanak sa strankama koje predstavljaju manjinske zajednice.

Ovaj sastanak kosovske predsednice sa parlamentarnim strankama dolazi u isti dan kada poslanici ni iz 16. pokušaja nisu uspeli da završe konstitutivnu sednicu, koja je počela 15. aprila.

Blokada je nastala je u procesu izbora predsednika Skupštine Kosova jer pobednička partija Samoopredeljenje ne odustaje od svog kandidata, Aljbuljene Hadžiju, koju ne prihvataju najveće albanske parlamentarne stranke – Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova, te koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratska inicijativa.

Na februarskim izborima nijedna stranka nije osvojila većinu da samostalno formira nove institucije. Pokret Samoopredeljenje je pobjedio, osvojivši 48 od 120 mandata, 13 manje od minimalnih 61, koliko je potrebno da se formira nova Vlada.

Demokratska partija Kosova je bila druga sa 24 osvojenih mandata, Demokratski savez Kosova je dobio 20 mjesta, koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratska inicijativa 8, Srpska lista 9, Stranka za slobodu i opstanak 1 i nesrpske manjinske zajednice imaju 10 mjesta u Skupštini.

Predsjednica Osmani je u utorak najavila da bi moglo doći do serije sastanaka između nje i političkih stranaka, u zavisnosti od toga kako će se razgovori odvijati u četvrtak.

Ona je rekla da nekonstituisanje Skupštine ugrožava “ustavno funkcionisanje institucija, što je i razlog zašto sam pozvala lidere da razgovaraju o daljim koracima”.

Bodo Veber (Weber), viši saradnik Savjeta za politiku demokratizacije iz Berlina, ocenio je u izjavi za Radio Slobodna Evropa da je u “trenutnoj krizi jedini izlazak u snažnom angažmanu Zapada, odnosno Evrope”.

“Međutim, za razliku od svih ranijih kriza od 2010. taj angažman izostaje, zbog toga što se zapadna, EU-politika prema Kosovu nalazi u međufazi strateškog vakuuma poslije potpunog urušavanja političkog dijaloga, te odsustva vođstva iz prijestolnica najvažnijih država članica. Zato mi se čini da je ova političko-institucionalna kriza najdublja od proglašenja nezavisnosti”, naveo je on.

Prema njegovim riječima, “trenutna institucionalna kriza na Kosovu je, s jedne strane, rezultat eskalacije odnosa između odlazeće vladajuće stranke, Pokreta Samoopredeljenje, i opozicionih stranaka, te na drugoj strani nedovršeni karakter političkog, institucionalno-ustavnog poretka Kosova, za koju odgovornost nose svi akteri, domaće političke elite, te Zapadni akteri koji su 2007-2008. bili uključeni u taj ustavotvorni proces”.

“Ta nedovršenost političko-institucionalnog sistema dolazi do izražaja u redovim političkim kriznim situacijama”, navodi on.

Uoči sastanka u četvrtak, Osmani se sastala i sa otpravnicom poslova ambasade Sjedinjenih Država u Prištini, Anuom Pratipati.

Predsjedništvo je saopšteno da je riječ o redovnom sastanku na kome se razgovaralo o “važnosti što bržeg formiranja institucija i posledicama sa kojima se naša zemlja suočava zbog ovog kašnjenja”.

(RSE)